پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور

فرهنگ مالیاتی کشور،جهت آشنایی هرچه بیشترآحادمردم باپرداخت مالیات افتتاح شده است
%@%بدانید و آگاه باشید،مالیات یک فریضه و یک راه شرعی در تامین نیازهای مادی کشور است، پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور معتقداست مالیات یک تنبیه اجتماعی نیست بلکه مالیات یک فرصت اجتماعی است -آگاه باشید پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور،به عنوان یکی از مبلغان فرهنگ مالیاتی درکشور باهدف گسترش اعتلاء فرهنگ مالیاتی کشور می کوشد و به کمک و یاری شما نیاز منداست %@%           
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
(@)__ بدانیم و بدانید مالیاتی __(@) بدانید،دولت درجهت تحقق بخشی از خواسته های مردم درخصوص بالا بودن سطح رفاه و درآمد ،توسعه عدالت اجتماعی وخدمات آموزشی، تولید و اشتغال و سطح بالای پوشش های بیمه ای برنامه هایی را تنظیم وبه مرحله اجرا در آورده است که هدف غایی این برنامه ها آشنایی مردم و مودیان مالیاتی با محل هزینه کرد مالیات می باشد تا پرداخت کنندگان مالیات بدانند پولی که به عنوان مالیات به دولت می دهند در جهت رفاه و آسایش خودشان هزینه می شود. بدانید،فرار مالیاتی منجر به کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و اخلال در بودجه بندی شده و مانعی برای دستیابی به اهداف دولت می شود. علاوه براین فرار مالیاتی باعث نارسایی در توزیع عادلانه درآمد، گردآوری ثروت و انباشت غیر تولیدی، تجمل گرایی و افزایش فاصله طبقاتی شده و مآلاً به افزایش تنش های سیاسی و اجتماعی منجر خواهد شد. بدانیم سازمان امورمالیاتی کشور جهت کاهش دغدغه فرارمالیاتی و گسترش فرهنگ پرداخت مالیات در کشور،در کنار انجام فعالیت‏های ذاتی و قانونی خود پیوسته در جهت آگاه‏سازی افکار عمومی جامعه و تقویت بنیه‏ های فرهنگی پرداخت مالیات می‏کوشد. بدانیم باگسترش اعتماد ،ترویج روح جمعی ، بهره گیری از شیوه های اخلاقی وباتاسی ازفرمایشات مقام معظم رهبری(همدلی وهم زبانی) فرهنگی را در جامعه گسترش می دهیم که افراد جامعه به پرداخت مالیات به عنوان وظیفه دینی و مسؤولیت اجتماعی نگاه میکنند و فرار از آن را معصیت و گناه می شمارند و به آن بصورت یک امر مذموم و ناپسند می نگرند و سرپیچی از پرداخت مالیات را مترادف با خیانت ملی و تجاوز به حقوق دیگران میدانند
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
 سوالات مالیاتی چرامالیات بدهیم چرافرهنگ مالیاتی  دادخواهی مالیاتی چالش های مالیاتی فریضه ای بنام مالیات بدانید و بدانیم مالیاتی دغدغه ای بنام فرار مالیاتی بازار و دغدغه ای بنام مالیات معافیت های 17گانه مالیاتی یاداشتی مالیاتی از ونکوورکانادا بهترین راهکارهای کسب مالیات  فرآیندهای الکترونیکی شده مالیاتی مزایایی ارسال اظهارنامه الکترونیکی راهکارهای گسترش فرهنگ مالیاتی اگر مالیات پرداخت نکنیم چه می شود؟  سازمان امورمالیاتی وفرهنگ مودی مداری چرانسبت به پرداخت مالیات آلرژی داریم ؟  گسترش فرهنگ مالیاتی با مدیریت جهادی گسترش فرهنگ مالیاتی باهمدلی و همزبانی اهمیت برگزاری جشنواره ملی فرهنگ مالیاتی ثروتمندان چقدر به پرداخت مالیات توجه دارند؟ مالیات برارزش افزوده شامل کدام کالاهانمیشود پیام پایگاه فرهنگ مالیاتی به مناسبت روز مالیات انتظار مردم از سازمان امور مالیاتی دولت یازدهم دلایل عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان عملکرد سازمان امورمالیاتی در کاهش فرارمالیاتی  عملکردسازمان مالیاتی درارتقاءفرهنگ مودی مداری
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما
محل لوگوی شما

سابقه پرداخت فوق‌العاده کیلومتراژ به کارکنان راه‌آهن به سال‌های دور و تقریبا ابتدای فعالیت راه‌آهن برمی‌گردد. بر این اساس به کارکنان راه‌آهن به جای فوق‌العاده مأموریت مبلغی تحت عنوان فوق‌العاده کیلومتراژ پرداخت می‌شد که این قانون حدودا همچنان ادامه دارد.

 سابقه پرداخت فوق‌العاده کیلومتراژ به کارکنان راه‌آهن به سال‌های دور و تقریبا ابتدای فعالیت راه‌آهن برمی‌گردد. بر این اساس به کارکنان راه‌آهن به جای فوق‌العاده مأموریت مبلغی تحت عنوان فوق‌العاده کیلومتراژ پرداخت می‌شد که این قانون حدوداQ همچنان ادامه دارد.کیلومتراژ چیست؟

کیلومتراژ مأموران موظف قطارها و وسائل نقلیه از ساعت حرکت از مبدأ محاسبه و مدت سیر حرکت حداکثر به ۱۰ ساعت محدود می‌شود. در این راستا، مجتبی لطفی، مدیرعامل شرکت البرز نیرو به هفته‌نامه «حمل‌ونقل» توضیح داد: لکوموتیوران‌ها طبق قانون مبلغی تحت عنوان حق کیلومتراژ دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر به لکوموتیوران نه حق مأموریت پرداخت می‌‌شود و نه اضافه کار داده می‌شود و فقط مبلغی تحت عنوان کیلومتراژ دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به آئین‌نامه کیلومتراژ اظهار کرد: کیلومتراژ آئین‌نامه‌ای دارد که توسط راه‌آهن مصوب شده و شامل همه لکوموتیوران‌ها، چه دولتی و چه خصوصی می‌شود. این آئین‌نامه پارامترهای مختلفی دارد. اینکه فرد چقدر سیر کند، چقدر استراحت می‌کند، چقدر در ترافیک می‌ماند و... .

مدیرعامل شرکت البرز نیرو ادامه داد: گرید قطار هم مهم است. اینکه قطار باری است یا مسافری. همه این موارد در آئین‌نامه پیش‌بینی شده و هر ماه حق کیلومتراژ محاسبه و پرداخت می‌شود. در آئین‌نامه مصوب کیلومتراژ عنوان شده که به جای مأموریت است و از مأموریت هم مالیات کسر نمی‌کنند.

لطفی درمورد کسر مالیات از حق کیلومتراژ توضیح داد: سازمان امور مالیاتی در این مورد تذکر داده و اعلام کرده است باید از افراد مالیات کسر شود.

آیا کیلومتراژ مشمول مالیات می‌شود؟

بر اساس این گزارش نکته‌ای که در پرداخت فوق‌العاده کیلومتراژ وجود دارد این است که از آنجایی که فوق‌العاده کیلومتراژ جایگزین حق مأموریت است مشمول مالیات نمی‌شود اما بررسی‌ها حاکی از آن است که کارکنان راه‌آهن موظف به پرداخت مالیات هستند، مالیاتی که نه تنها نباید أخذ شود بلکه در نحوه پرداخت آن هم مشکلاتی وجود دارد. زیرا برخی شرکت‌ها به جای اینکه مالیات را از حقوق کارکنان کسر کنند خودشان اقدام به پرداخت این مالیات می‌کنند که باعث می‌شود هزینه‌هایی به شرکت‌های ریلی تحمیل شود.

برای مثال از حقوق یک کارمند راه‌آهن باید آخر ماه ۱۰۰ هزار تومان به عنوان مالیات کسر شود اما برخی شرکت‌ها این مالیات را کسر نمی‌کنند. زمانی که سازمان امور مالیاتی رسیدگی می‌کند به شرکت اعلام می‌کند که باید از این کارمند ۱۰۰ هزار تومان مالیات کسر می‌شد، اما کسر نشده و شرکت به تکلیف خود عمل نکرده است. بنابراین سازمان امور مالیاتی، مالیات هر کارمند را به همراه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات از شرکت‌ها کسر می‌کند. درحالی که کیلومتراژ شامل مالیات نمی‌شود و این اتفاق هزینه شرکت‌ها را به صورت مضاعف افزایش می‌دهد. زیرا مالیاتی را که کارمند باید پرداخت کند، شرکت همراه با جریمه پرداخت می‌کند.

دیدگاه سازمان امور مالیاتی چیست؟

در این راستا، صادق حق‌شعار، مدیرمالی شرکت ریل سیر کوثر به هفته‌نامه «حمل‌ونقل» گفت: طبق قانون مالیات، حق مأموریت از مالیات معاف است. برداشت سازمان امور مالیاتی این است که کیلومتراژ با حق مأموریت فرق دارد. ممیز مالیاتی بر این باور است که کار کارکنان راه‌آهن برای مثال لکوموتیوران این است که دائما در سفر باشد. اما حق مأموریت برای فردی است که در دفتر مرکزی مستقر است و برای یک تا دو روز به مأموریت می‌رود.

او ادامه داد: استناد مالیاتی‌ها این است که در ماده ۹۱ حق مأموریت ذکر شده است، درحالی که شرکت راه‌آهن از لغت کیلومتراژ استفاده می‌کند بنابراین کیلومتراژ از مالیات معاف نیست، چنانچه عنوان مأموریت داشته باشد از مالیات معاف می‌شود اما کیلومتراژ مشمول مالیات می‌شود.

مدیرمالی شرکت ریل سیر کوثر افزود: شرکت‌های راه‌آهن و رجا مخصوصا راه‌آهن، از آنجایی که دارای آئین‌نامه استخدامی هستند از طریق راه‌هایی می‌توانند این موضوع را برای دارایی روشن کنند اما شرکت‌های خصوصی این امکان را ندارند.

حق شعار با بیان اینکه در حال حاضر سازمان امور مالیاتی و دارایی بر این باور هستند که در قانون برای مأموریت یا کیلومتراژ معافیت دیده شده است، افزود: دارایی مالیات را أخذ می‌کند و این مبلغ یا به مهماندار تحمیل می‌شود و یا به شرکت که فرقی هم ندارد، زیرا در هر دو صورت هزینه‌‌ای بر صنعت حمل‌ونقل ریلی تحمیل می‌شود.

قانون چه می‌گوید؟

او ادامه داد: در قانون مالیات اشاره شده که هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت مربوط به شغل از مالیات معاف است اما به دلیل عرف کار راه‌آهن هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت را راه‌آهن و شرکت‌های ریلی به مهماندار خود در قالب کیلومتراژ پرداخت می‌کنند که تفاوتی با مقدار مسافرت داشته باشد. برای مثال کیلومتراژی که فردی که از تهران تا اراک رفته با فردی که از تهران تا مشهد رفته متفاوت است. بنابراین شرکت‌های ریلی برای منطقی شدن هزینه، کیلومتراژ را پرداخت می‌کنند. مدیرمالی شرکت ریل سیر کوثر با بیان اینکه ممیز‌های مالیاتی کیلومتراژ را مشمول مالیات دانسته‌اند، اظهار کرد: این موضوع برخلاف مقررات راه‌آهن و روح قانون مالیات‌هاست.

حق‌شعار در ادامه درمورد تبعات مشمول مالیات شدن کیلومتراژ توضیح داد: اگر به شرکت تحمیل شود هزینه شرکت بالا می‌رود و پول از جیب شرکت خارج شود و در نتیجه قیمت تمام شده خدمات شرکت افزایش یابد، یعنی هزینه‌ای به شرکت ریلی تحمیل می‌شود. درحالی‌که قیمت فروش بلیت یا حمل بار شرکت در اختیار خودش قرار ندارد و راه‌آهن محدودیت‌هایی دارد. بنابراین باعث می‌شود قیمت تمام شده خدمات شرکت افزایش پیدا کند بدون اینکه کیفیت یا محصول بهتری به مشتری ارائه کرده باشد.

او افزود: به عبارت دیگر شرکت، مسافر و مهماندار متضرر می‌شوند. هزینه تحمیل می‌شود اما رضایت مسافر را در پی ندارد، بنابراین تحمیل این هزینه غیرقانونی باعث می‌شود رضایت مسافر، مهماندار افزایش پیدا نکند و سود شرکت ریلی کاهش یابد.

مدیرمالی شرکت ریل سیر کوثر در مورد اقدامات انجام شده برای رفع این مشکل توضیح داد: سازمان دارایی با هر کدام از شرکت‌های ریلی به شکلی متفاوت برخورد می‌کند.

گاهی شرکت‌های ریلی تصمیم می‌گیرند مشکلات خود را از طریق انجمن صنفی یا تشکل پیش ببرند اما این موضوع نیز ممکن است دچار کاغذبازی و تأخیر شود.

حق شعار ادامه داد: به نظر من بهترین راه این است که شرکتی که درگیر این موضوع است برای این قضیه به هیئت‌های حل اختلاف دارایی رود تا اگر ادامه پیدا کرد وارد شورای عالی مالیاتی شود.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

رسال نظرا

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی